Huis Vasari

Wachtwoord vergeten

Je krijgt een mail met instructies voor wijzigen van het wachtwoord.
Winkelwagen

Lezing Emil Nolde en de Entartete Kunst

Een ontaarde expressionist?

In 1937 opende in München de door de nazi’s georganiseerde Entartete kunsttentoonstelling. ‘Entartet’ – letterlijk vertaald als ontaarde, of gedegenereerde – werd toegepast op moderne kunst die als moreel onjuist werd beschouwd door de nazi’s. Zeshonderd kunstwerken waren geselecteerd om de degeneratie van de Duitse cultuur te illustreren. Binnen de campagne van de NSDAP om de Duitse kunstwereld onder haar controle te brengen, was geen ruimte voor deze moderne werken. Tegelijkertijd organiseerden de nazi's als tegenhanger een expositie met ware Germaanse kunst, om aan te tonen welke kunstuitingen wél wenselijk waren.

De Entartete kunsttentoonstelling bevatte 27 werken van de expressionist Emil Nolde, wat hem waarschijnlijk gefrustreerd zal hebben. Hij was namelijk sinds 1934 partijlid van de NSDAP en aanhanger van Hitler’s ideeën. Daarom vond Nolde zijn plek op de Entartete tentoonstelling misplaatst: hij was van mening dat zijn werken op de andere tentoonstelling thuishoorden.

Na de Tweede Wereldoorlog pakte Noldes ‘ongewilde’ deelname aan de Entartete tentoonstelling uit in zijn voordeel. Hij ging behoren tot de groep moderne kunstenaars die na de oorlog gerehabiliteerd worden. Een positieve reputatie die pas recentelijk in een ander daglicht kwam te staan. Vorig najaar was bijvoorbeeld de tentoonstelling Kirchner en Nolde: Expressionisme. Kolonialisme te zien in het Stedelijk Museum Amsterdam die de ethische aspecten van hun kunst in twijfel trok. In deze lezing gaat kunsthistoricus Peter Wagemakers in op de door de nazi’s georganiseerde Entartete kunsttentoonstelling en Nolde’s kunstenaarschap en discutabele rol voor en na de Tweede Wereldoorlog.

Staat u ingeschreven voor een activiteit in een zaal op locatie?

  • U ontvangt uiterlijk 7 dagen voor aanvang per e-mail uw bewijs van deelname met informatie over de locatie.

Staat u ingeschreven voor een ONLINE activiteit?

  • U ontvangt 1 uur voor aanvang een link waarmee u de lezing via het programma Zoom kunt bijwonen.
  • De eerstvolgende werkdag ontvangt u in de middag een link waarmee u de registratie van de lezing nog 7 dagen kunt terugkijken.
  • Het bijwonen van de lezing kan op uw eigen computer, laptop of tablet. U heeft hiervoor een goede internetverbinding en geluid nodig.

Praktische informatie
Shopping cart icon € 18,00
Nodig iemand uit
Deel:
Peter Wagemakers

Uitgelicht

Ook voor jou

De Vrije Academie is voor iedereen met interesse in kunst, cultuur, architectuur, geschiedenis en filosofie.

Kwaliteit

Wij werken met de beste docenten en experts. Zo garanderen we onderwijs op niveau waar je jaren plezier van hebt.

Overal

We zijn een landelijk educatief instituut. De kans is groot dat we ook activiteiten bij jou in de buurt organiseren.

Newsletter pop-up image

Blijf benieuwd!

Op de hoogte blijven van ons steeds vernieuwende aanbod?

Meld je aan voor onze nieuwsbrief!